• +38 (044) 333-60-10
  • +38 (044) 333-60-10
Головна Публікації ЕЛАСТОГРАФІЯ ЯК ЕФЕКТИВНИЙ І БЕЗПЕЧНИЙ МЕТОД ДІАГНОСТИКИ ОНКОЛОГІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

ЕЛАСТОГРАФІЯ ЯК ЕФЕКТИВНИЙ І БЕЗПЕЧНИЙ МЕТОД ДІАГНОСТИКИ ОНКОЛОГІЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Для боротьби з однією з найактуальніших проблем сучасності - онкологічними захворюваннями людства, вчені продовжують розробляти нові методи діагностики ракових захворювань на ранніх стадіях.

На початку 2013 року вчені представили новий метод обстеження доброякісних і злоякісних ущільнень за допомогою нової технології діагностики - еластографії. Суть даної технології дослідження полягає в вимірі і зображенні різниці частот до деформації (стиснення або розтягування) частинок тканини і після.

Відомо, що різні біологічні тканини мають свій коефіцієнт пружності, відповідно і відображена звукова хвиля буде різною. При обстеженні на екрані в реальному масштабі часу відображаються різними кольорами області звукової хвилі з високою і з низькою амплітудою.

Еластографія проводитися в режимі двовимірного зображення (В режимі), при дослідженні на монітор виводиться еластограма, ступінь щільності якої визначається відповідними кольорами. Всі зміни в структурі тканини досліджуваного органу відображаються у вигляді кольорової шкали і підраховуються згідно з кількісними показниками. Більш м'які тканини відображаються червоним і зеленим кольором, тверді - синім або сірим. Сила деформації досліджуваного органу виводиться на екрані у вигляді стандартної шкали жорсткості.

Ультразвукова еластографія виконується спеціальним датчиком, який може містити вібраційну пластину. Тип датчика фахівці визначають залежно від області застосування. Таким чином, при трансректальних і трансуретральних дослідженнях застосовується мікроконвексний датчик, але найчастіше використовуються широкосмугові лінійні датчики.

Еластографія хоч і є новим методом діагностики, але завдяки безлічі переваг активно освоюється і застосовується фахівцями для проведення досліджень в різних областях.

Серед областей застосування еластографію найчастіше використовують при дослідженні молочних залоз, а також щитовидних і передміхурових залоз, крім того, при захворюваннях печінки і в області гінекології.

У порівнянні з мамографією і ультразвуком еластографія дозволяє не тільки виявити новоутворення, а й допомагає встановити його природу.

При обстеженні молочних залоз еластографія забезпечує високу точність результатів, що значно знижує кількість пункцій і дозволяє сформувати групу пацієнтів для подальшого ретельного спостереження.

Метод діагностики не робить негативного впливу на організм, тому може часто використовуватися для відстеження стану новоутворень при проведенні курсу хіміотерапії у пацієнтів.

Не менш значним є застосування еластографії в області гінекології. Оскільки параметри щільності різних доброякісних і злоякісних утворень ендометрія значно відрізняються, то дозволяючи провести точну диференційовану діагностику, еластографія є найбільш актуальним способом діагностики захворювання. Також, еластографія надає незамінну допомогу при діагностиці і лікуванні пухлин яєчника.

Дозволяючи провести диференціальну діагностику вмісту доброякісного утворення яєчника, що важливо при виборі найбільш ефективного лікування пацієнтів. Метод еластографії дуже ефективно використовується для обстеження при позаматковій вагітності.

Завдяки високій точності одержуваних результатів при проведенні диференційованих досліджень, еластографію можна застосовувати як альтернативу біопсії при підозрі фіброзу печінки. Даний метод обстеження активно використовується при діагностиці захворювань щитовидної залози, дозволяючи оцінити стан лімфатичних вузлів.

Особливо ефективною і необхідною еластографія стала при діагностиці раку передміхурової залози. Оскільки, дозволяє діагностувати новоутворення вже на перших стадіях і уникнути безлічі інвазивних і неприємних процедур дослідження.

Еластографія є новим методом діагностики, але завдяки своїм технічним і функціональним особливостям - широко застосовним фахівцями при діагностиці різних захворювань. Тому, характеристики, особливості будови датчика, а також параметри і обчислення еластограм, які виводяться на екран, можуть значно відрізнятися у різних виробників.

Компанія Philips є одним з лідерів ринку еластографії. На сьогоднішній день виробник пропонує високоточний апарат Philips IU 22 з розширеними можливостями для проведення даного дослідження. Сканер дозволяє отримати якісні результати еластографії і являє собою інструмент для отримання оцінки тканин будь-якої щільності. Діагностика проводиться за допомогою високочутливих датчиків L12-5 і L17-5, які дозволяють проводити дослідження в масштабі реального часу шляхом натискання датчика (із зображенням на екрані сили натискання). На екрані буде відображено результати дослідження у вигляді еластограми, де крім зображення знаходяться дані про розмір і місцезнаходження аномальних новоутворень, а також ступінь щільності досліджуваної тканини, завдяки опції ElaXto Ratio. Philips IU 22 дозволяє діагностувати кількісні показники деформації тканин (властивості тканини, стандартне відхилення, середнє значення в кольорі, кольорове стандартне відхилення).

Компанія Ultrasonix пропонує широкий спектр датчиків, спеціально розроблених для застосування в еластографії. Датчики в своїй роботі використовують технологію ShearWave.

Устаткування для проведення еластографії, яке випускається виробником Esaote функціонує так само як апарати Philips. Технологія еластографії доступна в апаратах MyLab 70, 90, які дозволяють проводити діагностику в режимі реального часу. Для дослідження щільності тканини у вигляді гістограми використовується додаткова опція ElaXto Ratio.

Siemens реалізувала функцію еластографії в апаратах ACUSON Antares та ACUSON S2000.

З використанням уз сканерів Toshiba Aplio, Toshiba Nemio XG, також можливе проведення еластографії. Однак, виключається можливість режиму реального часу. Діагностика відбувається в результаті обробки архівованих даних. Апарати дозволяють вимірювати силу тиску і визначати графік напруги двох досліджуваних областей.

Наявність нової технології має місце в уз сканері Logiq E9, виробника GE. За допомогою даного апарату можна проводити дослідження в режимі реального часу. Функції із вимірюванню якісних і кількісних показників досліджуваних тканин відсутні.

Еластографія з такими ж функціональними характеристиками представлена в УЗ апаратах компаній Medison і корпорації ZONARE Medical Systems.​